Објавено на:

Петков од Вашингтон: Ќе ја натераме Русија да плати за стореното

t

Советникот на Бајден, Викторија Нуланд и шефот на Светската банка го примија Кирил Петков во Вашингтон.

Претседателскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан и бугарскиот премиер Кирил Петков ја потврдија својата подготвеност „да продолжат да ги поддржуваат народот и владата на Украина и да ја натераат Русија да плати за своите постапки“. Ова е јасно од изјавата на Адријан Вотсон, портпарол на Советот за национална безбедност во Белата куќа, по средбата меѓу Саливан и Петков, цитирана од Амбасадата на САД во Бугарија.

„Саливан ја истакна солидарноста на САД со Бугарија во светлината на уште еден обид на Русија да ја користи енергијата како оружје и разговараше со премиерот за тековните напори за зајакнување на европската одржливост преку понатамошно диверзификација на снабдувањето со енергија во Европа“, се вели во соопштението. Советникот изрази поддршка за акцентот на бугарската влада на владеењето на правото и антикорупциските реформи. Двајцата разговараа и за важноста од промовирање стабилност и просперитет на Западен Балкан.

Премиерот Кирил Петков во Вашингтон се сретна и со помошникот државен секретар на САД за политички прашања Викторија Нуланд. Според владината прес-служба, на средбите на Кирил Петков во американскиот Стејт департмент во Вашингтон е добиена силна поддршка за антикорупциските напори на Бугарија. Бугарскиот премиер детално ги запознал своите високи домаќини од американската влада со мерките на Кабинетот за искоренување на корупцијата, како и со вистинските чекори за реформи во правосудството, тврдат од Советот на министри.

На првите разговори на премиерот станало збор и за активностите на бугарската влада за обезбедување на енергетската независност и диверзификација на Бугарија. Премиерот ги истакна напорите на Кабинетот за изнаоѓање долгорочни решенија за нашата земја, кои ќе обезбедат безбедност и стабилност, по едностраниот прекин на испораките на гас од страна на Гаспром. Петков ги истакна и потенцијалните можности во оваа насока и важноста на меѓународната соработка, особено со САД, за енергетските прашања.

Американската страна ја поздрави и бугарската поддршка за Украина. Премиерот Кирил Петков го потврди цврстиот став на Бугарија за руската агресија. Премиерот ја истакна и хуманитарната помош што нашата земја ја дава на Киев, како и нашата одлука за воено-техничка помош на Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина почна антикорупциска акција, на удар и…

Претресена е и куќата на поранешниот министер…

Петров: Ако Џамбаски го прекрши законот нека…

Членот на извршниот одбор на СДСМ, Андреј…

Груевски со детали за преговорите со Бугарија:…

Пишува Никола Груевски на Фејсбук: Од секогаш…

Грковска-Ескобар: Република Македонија е на правиот пат…

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за…

Борел вели: Најлесен начин да се стави…

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, денеска…