Објавено на:

Петков од Вашингтон: Ќе ја натераме Русија да плати за стореното

t

Советникот на Бајден, Викторија Нуланд и шефот на Светската банка го примија Кирил Петков во Вашингтон.


Претседателскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан и бугарскиот премиер Кирил Петков ја потврдија својата подготвеност „да продолжат да ги поддржуваат народот и владата на Украина и да ја натераат Русија да плати за своите постапки“. Ова е јасно од изјавата на Адријан Вотсон, портпарол на Советот за национална безбедност во Белата куќа, по средбата меѓу Саливан и Петков, цитирана од Амбасадата на САД во Бугарија.

„Саливан ја истакна солидарноста на САД со Бугарија во светлината на уште еден обид на Русија да ја користи енергијата како оружје и разговараше со премиерот за тековните напори за зајакнување на европската одржливост преку понатамошно диверзификација на снабдувањето со енергија во Европа“, се вели во соопштението. Советникот изрази поддршка за акцентот на бугарската влада на владеењето на правото и антикорупциските реформи. Двајцата разговараа и за важноста од промовирање стабилност и просперитет на Западен Балкан.

Премиерот Кирил Петков во Вашингтон се сретна и со помошникот државен секретар на САД за политички прашања Викторија Нуланд. Според владината прес-служба, на средбите на Кирил Петков во американскиот Стејт департмент во Вашингтон е добиена силна поддршка за антикорупциските напори на Бугарија. Бугарскиот премиер детално ги запознал своите високи домаќини од американската влада со мерките на Кабинетот за искоренување на корупцијата, како и со вистинските чекори за реформи во правосудството, тврдат од Советот на министри.

На првите разговори на премиерот станало збор и за активностите на бугарската влада за обезбедување на енергетската независност и диверзификација на Бугарија. Премиерот ги истакна напорите на Кабинетот за изнаоѓање долгорочни решенија за нашата земја, кои ќе обезбедат безбедност и стабилност, по едностраниот прекин на испораките на гас од страна на Гаспром. Петков ги истакна и потенцијалните можности во оваа насока и важноста на меѓународната соработка, особено со САД, за енергетските прашања.
Американската страна ја поздрави и бугарската поддршка за Украина. Премиерот Кирил Петков го потврди цврстиот став на Бугарија за руската агресија. Премиерот ја истакна и хуманитарната помош што нашата земја ја дава на Киев, како и нашата одлука за воено-техничка помош на Украина.

Премиерот Кирил Петков во американскиот Стејт департмент се сретна и со главниот советник за енергетика Амос Хохштајн, како и со координаторот за политика за санкции Џим О’Брајан, објаснија од прес-службата.
Во Вашингтон беше договорена и средба на Светска банка (СБ) со владата во Софија. Ова се случи на разговорите меѓу премиерот Кирил Петков и претседателот на меѓународната финансиска институција Дејвид Малпас. Треба да се прецизираат деталите за организацијата на состанокот, со цел продлабочување на соработката со уште поголема додадена вредност за Бугарија, соопшти прес-службата на Советот на министри.

Премиерот Кирил Петков го посети седиштето на Светска банка во Вашингтон, каде разговараше со Малпас и со извршниот директор на холандската WB Group, Кун Давидзе. За време на разговорите се разговараше за можностите за обезбедување техничка помош од Светска банка за Бугарија за поддршка на реформите во нашата земја, како и за инфраструктурата, здравството и проектите од Планот за закрепнување и одржливост. Војната во Украина и енергетските прашања беа и во фокусот на средбата на Петков со Малпас и Давидзе.

Бугарскиот премиер во Вашингтон се сретна и со претседателот на Меѓународниот републикански институт Даниел Твининг.

Во главниот град на САД, премиерот Петков беше придружуван од министерот за енергетика Александар Николов, министерот за одбрана Драгомир Заков и заменик министерката за надворешни работи Велислава Петрова.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Грковска од Вашингтон: Со одолговлекување на членството…

За Македонија, како најнова членка на НАТО…

Вицепремиерката Грковска ќе присуствува на молитвениот појадок…

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за…

Вашингтон бара демилитаризација на зоната околу нуклеарната…

Вашингтон: Зоната на нуклеарната централа Запорожје треба…

(Видео) Лавров: Европа ја спроведува волјата на…

Лавров: Европа ја спроведува волјата на Вашингтон…

Петков: Францускиот предлог е најдобар, утре одново…

Владата во Бугарија попладнево заседавала и е…