Петков: Решив дека иднината на Македонија и Албанија мора да биде во ЕУ

t

Премиерот на Буарија, Кирил Петков во интервју за романска телевизија говореше за последните светски случувања, навраќајќи се и на блокадата на Македонија од Бугарија.

„Бугарите треба да сфатат дека НАТО не е во Бугарија, туку Бугарија е во НАТО. Не можам да бидам одговорен за ништо во овој случај. Решив дека иднината на Македонија и Албанија мора да биде во ЕУ – тоа е добро за регионот“, рече Петков.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шмигал: Самитот Украина-Европска унија ќе се одржи…

Украинскиот премиер Денис Шмигал денеска изјави дека…

ОВА Е НОВАТА КОКАИН-ПРЕСТОЛНИНА НА ЕВРОПА: Балканска…

Белгија неодамна стана европски центар на шверцот…

Нов повик од Стојанов: Вели дека биле…

Виктор Стојанов кој е основач на бугарската…

Се огласи и Борел: Најсилно го осудувам…

Високиот преставик за надворешна и безбедносна политика,…

Ана Волш е жива, жртва е на…

Иако врз основа на бројни докази кои…