Петков ја сруши надежта на Бугарите: Не гледате коалиција ГЕРБ и ПП!

t

За време на нашите разговори со ГЕРБ во вторник нема да се зборува за коалиција, изјави за bTV лидерот на ПП Кирил Петков. „Јасно кажавме дека нема да поддржиме коалиција со првиот мандат, ќе бидеме конструктивна опозиција. За нашите 16 политики ќе зборуваме пред камери“, објасни Петков. Според поранешниот премиер, ГЕРБ сакала тајни преговори со нив еден месец, но ПП одбила со причина: „не правиме зделки во темни простории“. Петков ја советуваше ГЕРБ да се сретне не само со ПП, туку и со другите пратенички групи – токму тоа би го направила ПП кога ќе го добијат вториот истражувачки мандат. Ако имаме поддршка за нашите политики, ќе предложиме влада, појасни Петков.

„Нема да видите коалиција со ГЕРБ во ниту еден мандат“, цврсто изјави лидерот на ПП.

Поранешниот премиер негираше дека преговарачот именуван од ГЕРБ – екс-претседателот Росен Плевнелиев, има заслуга за преговорите во вторник. Се сретнавме половина час на прием на германскиот амбасадор, објасни Петков.

„Единствената шанса да се управува со ГЕРБ со ДБ и ПП е ако ГЕРБ исполни три или четири услови – смена на главниот обвинител, нова антикорупциска комисија, замена на сите корумпирани кадри во државната администрација“, изјави пратеникот на ПП Александар за БНТ. исто време Дунчев.

Петков коментираше и одби ПП да се сретне со главниот обвинител Иван Гешев, кој од формирањето на 48. Народно собрание се среќава со пратеничките групи за да разговара со нив за „правната реформа“. Кога зборува за правна реформа, а гледаме дека е еден од најголемите проблеми на системот, нема да играме театар за да се сретнеме со него за ПР“, објасни Петков. Но, сепак не ја исклучи можноста ПП да се сретне со Гешев. Најдоброто што може да го направи Гешев е да си поднесе оставка“, рече Петков.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Петков ја сруши надежта на Бугарите: Не…

За време на нашите разговори со ГЕРБ…

Последна шанса за влада: ГЕРБ и ПП…

Двете партии со најголем број пратеници во…

Бугарите ќе имаат “ротирачки” претседател на Собрание:…

ГЕРБ го прифаќа предлогот на „Демократска Бугарија”…

Борисов: ГЕРБ го отвори европскиот пат за…

Поранешниот бугарски премиер и лидер на партијата…

“Македонските Бугари да се вклучат во Уставот”…

99-иот бугарски Кабинет падна со гласање недоверба…