Петровска на средба со Вучевиќ: Интеграција во ЕУ суштински ќе го стабилизира регионот

t

Министерката за одбрана на Република Македонија, Славјанка Петровска, се сретна со нејзиниот српски колега, Милош Вучевиќ.

– Средба со мојот колега од пријателска Србија, министерот Милош Вучевиќ

Интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ суштински ќе го стабилизира регионот и ќе ја зголеми соработката меѓу државите, а активното учество во регионалните иницијативи за соработка во одбраната придонесуваат за градење на меѓусебна доверба и разбирање, напиша Петровска на Фејсбук.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Србија најави најголема изложба на оружје и…

Минисерството за одбрана на Србија ќе организира…

Да не се повтори: На денешен ден…

На денешен ден пред 24 години почнаа…

Охридскиот договор падна на првиот тест: Српската…

Српска листа соопшти дека одлуката да не…

Голем удар за Србија: Блинкен вели пет…

Американскиот државен секретар Антони Блинкен очекува дека…

Курти ги покани Србите во Косово да…

Косовскиот премиер Албин Курти ги повика Србите…