Петровска: Покана до бугарската армија за заедничка вежба на „Криволак“

t

Воено-медицинската академија во Софија. Офицерите од Армијата на Република Македонија ќе бидат испратени на Воената академија во Софија. Бугарските војници беа дел од вежбите во Македонија во 2019-2020 година, а денес добија и покана за заедничка вежба на полигонот Криволак, изјавила Петровска.

Таа потенцирала по 24 февруари и почетокот на руската агресија врз Украина ништо не е во Европа. Според неа, руската агресија врз Украина докажа дека нема траен мир, дека мирот и стабилноста се нешто за што мораме сите заедно да се грижиме.

Петровска, исто така, рекла дека недвосмислено го поддржува членството на Шведска и Финска во НАТО.

Посетата на Петровска е продолжение на контактите на високо ниво започнати претходно оваа година во обид за нормализирање на односите меѓу двете земји во контекст на европската интеграција на Македонија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Полиција пукаше во човек со две…

Човек на кој му биле ампутирани двете…

Вашингтон: Русија не го почитува последниот нуклеарен…

САД денеска соопшти дека Русија не го…

Календар на МПЦ: Утре се празнуваат овие…

Според Календарот на МПЦ, утре се празнува…

(Видео) Немаше проблем да се амнестираат терористите…

Во денешната епизода на Тешки муабети гостин…

Големо засилување за Арсенал – дојде Жоржињо

Досегашниот фудбалер на Челзи и италијански репрезентативец…