Петров: Бугари во Уставот е предлог на ЕУ поддржан од САД – Ништо не губиме со тоа

t

Членот на Извршниот одбор на СДСМ и поранешен градоначалник на Карпош, Андреј Петров смета дека Македонија не губи ништо со внесување на Бугарите во Уставот на земјата и според него тоа е предлог на ЕУ поддржан од САД.

-Од друга страна, тоа не е нешто што го правиме како отстапка за Бугарија, туку дека е предлог на ЕУ со поддршка на САД и тоа е на маса. Околу тајминзите можеме да зборуваме, но обврската како држава треба да ја исполниме. Како граѓани, имаме право да бидеме повредени и да не ни се допаѓа, но лидерите на партиите мора дамислат што навистина и суштински е добро за земјата. Ние 30 години изгубивме време докажувајќи во нешто, 150 000 луѓе земаа бугарски пасоши. Тоа ли е патриотизам или државата да ја придвижиме напред кон ЕУ во тајминг според оној договор што сме го потпишале? Секоја дискусија е добра. Паметен е потегот на премиерот да се обиде да изгради заеднички став, рече Петров во емисијата „Вин-вин“ за лидерската средба меѓу лидерите на парламентарните партии и претставници на пратениците закажана за понеделник во Собранието.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дополнителни 36 спасувачи ќе бидат испратени во…

Дополнителни 36 припадници на специјалните сили обичени…

Џабе толку драми, Советот на Европа пресече:…

Комитетот на министри на Советот на Европа…

САД ја поздравуваат деескалацијата на реториката меѓу…

САД ги поздравуваат напорите на лидерите на…

„Асли Бугарите“ Фети, Агим, Денис, Ремзи и…

Новинарот Саше Димовски објави документ од септември…

За настинка? Бугарите кои нападнаа македонски полицајци…

Тројцата приведени на граничниот премин „Деве Баир“…