Објавено на:

Пушилин: Платеници од САД, Романија и Канада би можеле да бидат во фабриката Азовстал во Мариопол

t

Платеници од САД, Романија и Канада би можеле да бидат во фабриката Азовстал во Мариопол, изјави лидерот на ДНР Денис Пушилин.

„Информации кои бараат дополнителна потврда, но сепак може да се објават – тоа се Британија, Канада, САД и Романија“, изјави Пушилин за Канал 1, истакнувајќи дека таму се и „Туркмени од периферијата на Сирија“.

Пушилин додаде дека во селото Новоселовка 2 биле пресретнати телефонски разговори и радио сигнали, поради што биле идентификувани осум платеници од Полска, еден од Мароко и уште тројца, чија припадност на одредена земја не може да се утврди.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украински маринец од “Азовстал”: Наскоро ќе паднеме

Украински маринец од опколената челичарница Азовстал во…

Животот се враќа во нормала: Едно училиште…

Во Мариопол започна со работа првото училиште…

Градоначалникот на Мариопол: Насилно се депортирани повеќе…

Градоначалникот на опколениот украински град Мароупол, Вадим…

Пушилин: Платеници од САД, Романија и Канада…

Платеници од САД, Романија и Канада би…

Украина го одби ултиматумот на Русија: Војската…

Украинските сили ќе продолжат да го бранат…