ПЛАТИТЕ НИ СЕ ПОНИСКИ ОД ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА: Вработените од Министерството за култура и денеска протестираат

t

Претседателот на синдикалната организација при Министерството за култура, Бранко Костовски, на протестот изјави дека платите на речиси 70 отсто од вработените во овие три институции се под просечната плата во државата, а разликата со платите на вработените на исти позиции во установите од областа на културата е и по 10.000 денари.

Вработените од Министерството за култура, Управата за заштита на културното наследство и од Агенцијата за филм и денеска организираат едночасовен протест пред Министерството за финансии, со кој ќе изразат незадоволство поради своите месечни примања.

Тие одржаа протест и минатата недела на кој упатија апел за покачување на платите.

Претседателот на синдикалната организација при Министерството за култура, Бранко Костовски, на протестот изјави дека платите на речиси 70 отсто од вработените во овие три институции се под просечната плата во државата, а разликата со платите на вработените на исти позиции во установите од областа на културата е и по 10.000 денари.

– Го поздравуваме зголемувањето на платите на нашите колеги од Министерството за финансии, но истовремено бараме од министерот за финансии, Владата и премиерот да не дозволат нерамноправен третман на вработените во државните органи. Ги охрабруваме и нашите колеги во другите министерства да ни се придружат и заеднички да се избориме за она што ни следува. Имаме поддршка од раководството, од одговорните лица во Министерството за култура и ќе продолжиме по институционален пат да бараме покачување на платите – изјави Костовски во петокот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Српска листа: Курти продолжува со насилство врз…

„Тој ги третира Србите на Косово и…

Се разговорува полско-украинскиoт спор околу забраната за…

Полското Министерство за надворешни работи го повика…

РУСИТЕ НА НОЗЕ: Загинаа руски мировници во…

Во Нагорно-Карабах е пукано врз автомобил со…