Објавено на:

Пленковиќ: Ситуацијата во Косово да се реши со дијалог – Не е толку тензично како што изгледа

t

Хрватска апелира за мир и дијалог, изјави денеска нејзиниот премиерот Андреј Пленковиќ во врска со последните настани на северот на Косово и Метохија.

– Што се однесува до Вучиќ и Косово, прашањето за регистарските таблички е долго време на дневен ред. Апелираме на мир и дијалог, тоа е нашата генерална политика и мислам дека треба ќе останеме на тоа – изјави Пленковиќ, пренесува Индекс.

Како што вели тој, „таму всушност е помалку тензично отколку што изгледало“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тешко нив: Ковачевски го предлага Фрчковски да…

Премиерот Димитар Ковачевски одговарајќи на прашање како…

Европратеници: Нема ЕУ за Србија ако не…

Дел од пратениците во Европскиот парламент сметаат…

Нашите проблеми ги решивме: Македонија е подготвена…

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар…

Србија нема да ги прифати резултатите од…

Министерот за надворешни работи Никола Селаковиќ изјави…

Трагедија: Српска ракометарка почина во тешка сообраќајна…

Во тешка сообраќајна несреќа којашто се случи…