Објавено на:

Повеќе од милион и пол Украинци останаа во мрак: Русите напаѓаат во неколку региони!

t

Повеќе од еден и пол милион корисници на компаниите за дистрибуција на електрична енергија во Украина се без струја по руските напади врз инфраструктурата на земјата, соопшти денеска Кирило Тимошенко, заменик-шефот на кабинетот на претседателот Володимир Зеленски.

„Во овој момент, 672.000 претплатници се без струја во регионот Хмелницки, 188.400 – во регионот на Миколаев, 102.000 – во регионот Волин, 242.000 – во Черкасискиот регион, 174.790 – во регионот Ривне, регионот О, 3, регионот – 610, 5,000 и 6109. “, прецизира Тимошенко во објава на социјалните мрежи.

Тоа значи дека вкупно над 1,4 милиони корисници се без струја по уште една серија руски напади врз енергетската инфраструктура на Украина.

Володимир Зеленски ја обвини Русија дека синоќа извршила „масовен напад“ против Украина.

„Агресорот продолжува да ја тероризира нашата земја. Ноќеска, агресорот изврши масовен напад, со 36 ракетни напади“, напиша украинскиот претседател на социјалните мрежи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Српски навивачи во Мелбурн извикуваат „Србија-Русија“…

Српски навивачи денеска се собраа пред стадионот…

Германската МНР: Ние водиме војна против Русија

Шефот на германската дипломатија Аналена Бербок изјави…

Русија: Доказ дека Западот планирал војна со…

По денешната одлука на Германија да испрати…

Путин: Руските ПВО системи се едни од…

На средбата со гувернерот на регионот Белгород,…

Норвешки генерал: Во Украина загинаа над 180.000…

Началникот на Генералштабот на норвешките вооружени сили…