Објавено на:

Повеќе од половина од Србите се против влез во ЕУ, огромни 91% против влез во НАТО

t

Повеќе од половина од српските граѓани кои учествувале во новата студија (52%) се против пристапот на земјата во Европската унија, а 91% од испитаниците се категорично против влез во НАТО. Анкетата ја спроведе независната организација „Нова трета група“, а резултатите ги објави весникот „Политика“.

Според студијата, 72 отсто од испитаниците се против воведените санкции против Русија, а 59 отсто сметаат дека санкциите повеќе му вредат на Западот отколку на Русија. 41% од граѓаните сметаат дека причината за руската инвазија на Украина е желбата на НАТО да се прошири на исток, а уште 16% сметаат дека причината е „денцзификацијата и демилитаризацијата“ на Украина. 59 отсто од граѓаните за конфликтот ги обвинуваат западните партии. Да покажеме дека Србите се под влијание на руската пропаганда, бидејќи тие ги репродуцираат нејзините тврдења.

Меѓу светските лидери, највисок рејтинг кај Србите има кинескиот лидер Кси Џинпинг, рускиот претседател Владимир Путин и унгарскиот премиер Виктор Орбан, а земјите се рангирани по следниот редослед: Русија, Кина, Унгарија. Францускиот претседател Емануел Макрон е на средината на листата, а најнизок рејтинг добиваат американскиот претседател Џо Бајден и поранешниот британски премиер Борис Џонсон, како и нивните земји.

Данит потврдува дека Европската комисија во основа го замрзна отворањето на новите поглавја од преговорите со Србија, откако Белград одби да се приклучи на европските санкции против Русија. Србите се повеќе ориентирани кон Евроазија отколку кон Европа.

Студијата беше спроведена со поддршка на National Endowment for Democracy (NED) помеѓу 13 и 19 јуни и опфати 1.285 учесници.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Регионот во шок: Познато како таткото монструм…

Девојчето (2) кое во Вршац беше убиено…

Естонија бара НАТО да ги засили патролите…

Естонскиот министер за одбрана, Хано Певкур го…

ЕУ: Србија да објасни зошто не воведува…

Неименуван висок претставник на Европска комисија, порача…

Гир кон Македонците: Вашиот пат кон ЕУ…

Европската политичка заедница не е никаква замена…

ХОРОР во Србија: Татко си ја убил…

Убиството во Вршац, каде што таткото Марко…