Објавено на:

Повеќе од 24 часа: Српските лекари се уште се борат за животите на девојче и жена од Македонија повредени во вчерашната сообраќајка

t

Српските лекари сè уште се борат за животите на две македонски државјанки, седумгодишно девојче  и 52-годишна жена, кои вчера беа дел од сообраќајката на патот меѓу Белград и Нови Сад, во кој загина возачот Хрват. Тешко повредена е и 32-годишна жена.

Од Заводот за здравствена заштита на деца и младинци на Војводина за „Блиц“ велат дека момчето (10) кое е полесно повредено во несреќата се чувствува добро, додека девојчето (7) за кое се претпоставува дека му е сестра е на интензивна Одделот за нега на Детска хирургија „во тешка состојба, но засега стабилна“.


Од Ургентниот центар на Универзитетскиот клинички центар во Војводина за „Блиц“ велат дека вчера по несреќата во таа здравствена установа биле примени двајца пациенти со тешки телесни повреди во вид на повеќекратни трауматски повреди на главата и телото.

Пациентката Ф.А. (52) е во тешка општа состојба, сместена на Клиниката за анестезија и интензивно лекување, каде се спроведуваат интензивни конзервативни лекувања, додека пациентката Л.А. (32) со стабилна општа состојба, сместена во Одделот за итна хирургија, каде е примена на конзервативен третман и опсервација, велат за „Блиц“ од болницата.

Полицијата од Нови Сад се уште официјално го нема објавено случајот. Хрватски државјанин загина во несреќата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

БОМБА: Бугарија спрема вето и нова историја…

Бугарија, охрабрена од поддршката што ја добива…

Кога Србија ќе влезе во ЕУ ќе…

Српската министерка за евроинтеграции, Јадранка Јоксимовиќ, изјави дека кога…

Кој сака војна на Балканот? Вулин: На…

Министерот за внатрешни работи Александар Вулин денеска…

Брнабиќ: Приштина продолжува да се изживува со…

Премиерката Ана Брнабиќ рече дека последните одлуки…

Бугарско здружение организира тура низ јужна Србија…

„Патека на 41. пешадиски полк – март…