Објавено на:

Повеќе од 300 кандидати за Нобеловата награда за мир – Ќе ја земе ли Зеленски?

t

Во услови кога војната во Украина е главна тема на вестите во светот оваа година се поднесени дури 343 кандидатури за Нобеловата награда за мир.

Норвешкиот Нобелов институт соопшти дека станува збор за 251 кандидати поединци и 92 организации. Рекордна по бројот беше 2016 година кога за наградата беа поднесени 376 кандидатури.


Руската воена интервенција во Украина сепак би можел да влијае врз списокот кандидати оттаму што петтемина членови на Одборот за доделување на наградата имаат право да предложат свој кандидат што би можело да се случи веќе в понеделник за кога е закажана нивната прва работна средба.

Иако Институтот не ги открива кандидатите, некои од нив веќе се познати поради тоа што нивниот идентитет можат да го објават приватните или правните лица што ги поднеле кандидатурите за нив.

Веќе за наградата се предложени демократски активисти од Мијанмар, белоруската опозициска лидерка, Светлана Тихановскаја, папата Франциск и некои од активистите за борба против климатските промени, како младата Грета Тунберг и славниот Дејвид Атенборо.

Застапникот на норвешката популистичка десница во саботата истакна иако најверојатно е веќе доцна, за годинешната кандидатура сакале да го предложат украинскиот претседател Володимир Зеленски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина има недостиг на лекари, бројот на…

Неколку дена по руската инвазија, Јарослав Бохак,…

Заменик министер од ДНР: Нема размена за…

Заменик министерот на ДНР: Нема размена на…

Најчитаниот британски весник: Русија планирала да ги…

Руските воени научници истражувале користење на мајмунски…

Германија ќе испорача 15 “Гепарди” во Украина

Германија во јули ќе и ги испорача…

Кремљ: Нема бесплатен гас за никој, или…

Русија нема да испорачува бесплатен природен гас…