Објавено на:

Повеќе од 40 украински војници доброволно преминале на страната на Доњецк?

t

Повеќе од 40 украински војници доброволно го положија оружјето и застанаа на страната на ДНР, изјави омбудсманот за човекови права на ДНР, Дарја Морозова.


Според неа, војниците кои го предале оружјето немаат поплаки за условите во кои се наоѓаат, храната што ја добиваат и односот кон нив. Им била укажана и лекарска помош.


Русија одлучи да ги ограничи летовите за романските авиокомпании како одговор на непријателските потези на тамошните власти, соопшти Росавијација.


Да потсетиме, Романија го затвори воздушниот простор за Русија поради специјалната воена операција која е во тек во Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Утрински брифинг на Министерството за одбрана на…

Утрински брифинг на Министерството за одбрана на…

Фон дер Лајен: Русија ја користи храната…

Европската унија не смее да стане зависна…

Најмалку пет цивили загинаа, а 12 се…

Најмалку пет цивили загинаа, а 12 се…

Ковид амнестија: Во Русија нема да се…

Московските власти ќе престанат да бараат исплата…

(Видео) “Слава на Русија”: Заробени украински војници…

На социјалните мрежи се појави видео од…