Објавено на:

Повеќе од 40 украински војници доброволно преминале на страната на Доњецк?

t

Повеќе од 40 украински војници доброволно го положија оружјето и застанаа на страната на ДНР, изјави омбудсманот за човекови права на ДНР, Дарја Морозова.


Според неа, војниците кои го предале оружјето немаат поплаки за условите во кои се наоѓаат, храната што ја добиваат и односот кон нив. Им била укажана и лекарска помош.

Русија одлучи да ги ограничи летовите за романските авиокомпании како одговор на непријателските потези на тамошните власти, соопшти Росавијација.


Да потсетиме, Романија го затвори воздушниот простор за Русија поради специјалната воена операција која е во тек во Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Украина го признава Косово? Пратеник поднесе иницијатива…

Украина го призна Косово - пратеник поднесе…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…