Објавено на:

Повеќе од 40 украински војници доброволно преминале на страната на Доњецк?

t

Повеќе од 40 украински војници доброволно го положија оружјето и застанаа на страната на ДНР, изјави омбудсманот за човекови права на ДНР, Дарја Морозова.


Според неа, војниците кои го предале оружјето немаат поплаки за условите во кои се наоѓаат, храната што ја добиваат и односот кон нив. Им била укажана и лекарска помош.

Русија одлучи да ги ограничи летовите за романските авиокомпании како одговор на непријателските потези на тамошните власти, соопшти Росавијација.


Да потсетиме, Романија го затвори воздушниот простор за Русија поради специјалната воена операција која е во тек во Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Како македонски политичари: Русија и Украина меѓусебно…

Киев и Москва денеска повторно меѓусебно се…

Француски колумнист ги нарече властите аматери и…

Со воведувањето антируски санкции Европа се погоди…

Кисинџер: САД се на работ на војна…

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер (99)…

Подољак: Преговори со Русија би значеле пораз…

„Денешните преговори со Русија би значеле само…

Тие не се “непријатели” како нас: Гаспром…

Руската енергетска компанија „Газпром“ го зголеми протокот…