Објавено на:

(Видео) Повеќе од 900 британски вojници добиваат необични наредби во близина на рyckaтa грaницa

t

На британските војници, стационирани во Естонија околу границата со Русија, им било наредено да дејствуваат многу ангажирано и зафатено, пишува британскиот весник „Мирор“, повикувајќи се на свој извор. – Пренесува Спутник рс.

Според весникот, наредбата била издадена на 20 декември и е поврзана со посетата на командантот на британските вооружени сили, адмиралот Тони Радакин.


„Според изворот на „Сандеј Мирор“, највисокото раководство сакало да му покаже на началникот на одбраната дека трупите вклучени во операцијата „Кабрит“ во Естонија не забавуваат до Божиќ“, пишува весникот.

Во извештајот се прецизира дека повеќе од 900 британски војници се концентрирани во близина на руската граница во Естонија.

Според соговорникот на агенцијата, при посетата на Радакин во хангарот со оружје, војниците морале да се преправаат дека се ангажирани на технички преглед на оклопни возила. Меѓу другото, им било наредено да ги отворат сите отвори и да ги запалат моторите на возилото, како и да донесат упатство за употреба.
Неименуван извор таквата наредба ја нарече глупост, додавајќи дека такви работи се случуваат секогаш кога команда ќе посети единица.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се огласи руската амбасада во САД: Институциите…

Руската амбасада во Соединетите Американски Држави ги…

Официјално: Војници постари од 40 години ќе…

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша закон со кој им…

Путин: Доаѓаат лоши денови за странските агенти…

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија,…

(Видео) Украина во паника: Русија го употреби…

Русите ги засилија нападите врз Донбас бидејќи по секоја…

(Видео) Проклети да се, Украинците се корумпирани,…

„Украинците се корумпирани, проклети. Нè фрлија како…