Објавено на:

Повод за влез во војната? Белорусија се пофали: Ликвидирано украинско дипломатско претставништво кое се користело како разузнавачка служба?

t

КГБ на Белорусија: Ликвидирано украинското претставништво на странската разузнавачка служба.

Комитетот за државна безбедност на Белорусија го ликвидираше претставништвото на странската разузнавачка служба на Украина, која работеше во земјата под дипломатско покривање во последните неколку години, изјави заменик-шефот на истражниот оддел на КГБ, Константин Бичек.

Според него, белоруските разузнавачи бележат активни разузнавачки активности во последните неколку години „од позицијата на украинската амбасада во Република Белорусија, како и од конзулатот на оваа земја во градот Брест“.

„Од вкупниот број вработени во дипломатската мисија на Украина, од нешто повеќе од дваесет лица, најмалку половина од нив биле агенти на Главната разузнавачка управа на Министерството за одбрана на Украина и на Надворешната разузнавачка служба на Украина. “ нагласи тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Зеленски: Годинава Русија ќе изгуби сто…

Ситуацијата на фронтот е тешка. И покрај…

НАТО во Букурешт ја потврди поддршката за…

Министрите за надворешни работи на земјите членки…

Кулеба: Членките на НАТО побрзо да достават…

Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро…

(Видео) Зеленски: Украина никогаш нема да прифати…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во редовното видео-обраќање…

Столтенберг “го провали” Путин: Ќе ја користи…

Русија најверојатно ќе продолжи да ги напаѓа…