Повод за нови немири? Одреден е притвор за тројцата Срби уапсени во Косово

t

Основниот суд во Приштина на тројца Срби, кои во средата беа уапсени во Косово, им одреди мерка 30-дневен притвор.
Во истиот суд претходно беа сослушани Илија Елезовиќ, Драган Миловиќ и Зоран Костиќ, објави косовскиот портал Косово Онлајн.


Елезовиќ е уапсен во Косовска Митровица, Драган Миловиќ во Звечан, а Зоран Костиќ во Прилужје.
Сите тројца се обвинети за наводно извршени воени злосторства врз цивилното население.

Во меѓувреме КФОР подготвува голема воена вежба на северот на Косово, каде постои можност ваквите апсења да предизвикаат реакции кај локалното население, какви што веќе видовме во изминатиот период.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во Косово е уапсен еден од најголемите…

Уапсен е Гезим Чела, еден од најголемите…

(Фото)УЖАС: Таткото на малиот монструм Кецмановиќ ја…

И сестрата на Коста Кецмановиќ заедно со…

Истражување: Србите имаат 50% словенска генетика, останатото…

Денешните Срби имаат околу 50-60 отсто словенско…

Хил: На маса не е признавање на…

Американскиот амбасадор во Србија, Кристофер Хил во…

Орбан: Ќе стоиме со Србија ако ЕУ…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека…