Објавено на:

ПОВРЕДЕН РУДАР СВЕДОЧИ ЗА ТРАГЕДИЈАТА ВО СОКОБАЊА: Експлозијата ме фрли неколку метри

t

Директорот на Општата болница во Алексинац, д-р Горан Видиќ изјави дека во таа установа се згрижени 18 повредени рудари, од кои 15 со полесни повреди.

– Двајца се со повреди на лактот, а еден со сериска фрактура на пет ребра, но и тој е надвор од животна опасност – вели Видиќ.


Еден од повредените рудари изјави дека ништо не ја навестувало несреќата.

– Немав поим дека вакво нешто ќе се случи. Само се сеќавам на експлозијата. Ме фрли неколку метри, но на ништо друго не се сеќавам – се зборовите на еден од повредените рудари кој бил згрижен во болницата во Алексинац.

– Неколку околни центри ги испратија сите свои екипи и дел од нив се транспортирани во Општата болница Алексинац – изјави директорот на Здравствениот дом Алексинац, Родобљуб Живадиновиќ.
ФОТО: Print screen/Exstra vesti

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вучиќ свечено пушти во употреба нов аеродром,…

Денеска свечено беше отворен за воздушен сообраќај…

Трагедија во Србија: Четири млади момчиња загинаа…

Неколку часа по полноќ на локалниот пат…

Невреме и во Србија: Улиците под вода,…

Силно невреме, со пороен дожд, грмотевици и…

Србија ќе има најмодерна заштита од град…

Природните непогоди, од почетокот на пролетта, многупати…

Хркаловиќ се враќа во домашен притвор: Детали…

Поранешниот државен секретар во МВР Дијана Хркаловиќ…