Објавено на:

Повторно иста приказна: САД обезбедуваат 119 милиони долари за вакцини против мајмунски сипаници

t

САД обезбедуваат 119 милиони долари на вакцини против мајмунски сипаници.

Американските власти побрзаа да обезбедат серија договори за вакцини против мајмунски сипаници кои би можеле да достигнат 13 милиони дози и до 299 милиони долари доколку се искористат сите опции.


Данската фармацевтска компанија „Bavara Nordic“ ќе ја обезбеди првата серија на лекови – кои првично беа дизајнирани за справување со сипаници, но оттогаш се одобрени за мајмуни сипаници. Баварскиот нордик, исто така, најави сличен договор со неоткриена европска земја, со вакцините кои не треба да пристигнат до 2023 година.

Вашингтон, исто така, купи антивирусен третман против мајмунски сипаници, tecovirimat, во вредност од 7,5 милиони долари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сенаторот Ковитиди: Американското „партнерство“ во Пафицикот е…

Механизмот инициран од САД за партнерство во…

Официјален Вашингтон: Македонија што побрзо да ги…

Американската Влада излезе со став во однос…

Обама за пресудата: Ова е напад на…

Поранешниот претседател на САД, Барак Обама во…

Макрон: Абортусот е фундаментално право на жените

Францускиот претседател, Емануел Макрон во петокот рече…

Бајден: Ова е тажен ден за судот…

Претседателот Џо Бајден рече дека одлуката на…