Објавено на:

Повторно иста приказна: САД обезбедуваат 119 милиони долари за вакцини против мајмунски сипаници

t

САД обезбедуваат 119 милиони долари на вакцини против мајмунски сипаници.

Американските власти побрзаа да обезбедат серија договори за вакцини против мајмунски сипаници кои би можеле да достигнат 13 милиони дози и до 299 милиони долари доколку се искористат сите опции.

Данската фармацевтска компанија „Bavara Nordic“ ќе ја обезбеди првата серија на лекови – кои првично беа дизајнирани за справување со сипаници, но оттогаш се одобрени за мајмуни сипаници. Баварскиот нордик, исто така, најави сличен договор со неоткриена европска земја, со вакцините кои не треба да пристигнат до 2023 година.

Вашингтон, исто така, купи антивирусен третман против мајмунски сипаници, tecovirimat, во вредност од 7,5 милиони долари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Гутереш: Невозможно е горливите светски проблеми да…

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изјави…

(Видео) Двајца загинаа, а уште толку се…

Двајца загинаа, а уште две лица се…

САД: Руската инвазија на Украина ќе предизвика…

Амбасадорката на САД во Обединетите нации, Линда…

Бајден се предомисли: Се уште сака да…

Бајден се предомисли, се уште сака да…

(Фото+видео) Пелоси пристигна во хотелот со огромно…

Спикерката на Претставничкиот дом на САД, Ненси…