Објавено на:

Повторно се огласи Кина: Бара транспарентност за американските биолаборатории во Украина

t

Кинеските власти бараат Вашингтон да се погрижи активностите на американските воени биолаборатории да бидат целосно транспарентни, изјави портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Жао Лиџијан на брифинг во средата.

Уште еднаш инсистираме дека САД треба да обезбедат целосна транспарентност на активностите поврзани со воените биолошки технологии, рече тој како одговор на прашањето како кинеското Министерство за надворешни работи гледа на обидите на Вашингтон да избегне одговорност во услови на откривање на американските воени биолошки активности во Украина.

Според кинескиот дипломат, САД, исто така, треба да престанат „еднострано да се спротивставуваат на механизмот за следење што работи во согласност со Конвенцијата за биолошко и токсинско оружје“. Жао Лиџијан нагласи дека ова е начинот на кој Вашингтон „може да помогне во зајакнувањето на глобалната безбедност“.

Извор од руското Министерство за надворешни работи изјави за ТАСС во вторникот дека со „предупредување на Русија да не користи биолошко и хемиско оружје во Украина“, Соединетите држави се обидуваат да ја отстранат одговорноста за своите воени биолошки активности во земјата и да прикријат лажно знаме од големи размери.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Холандија ќе усмрти над 100.000 кокошки поради…

Холандија ќе усмрти околу 102.000 кокошки на…

На Зеленски му е драго што Бајден…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска разговара со…

Ќе се тресе цела Европа! Кина предупредува…

Кина предупреди дека САД би можеле да…

ХОРОР во Србија: Татко си ја убил…

Убиството во Вршац, каде што таткото Марко…

(Фото) Експресно саниран споменикот на Гоце Делчев…

Екипите на ЈП "Комунална хигиена" вечерва експресно…