Повторно тензии: Србите повикуваат на најголемиот досега органзиран протест во Косово!

t

Кризниот штаб на српскиот народ од северот на Косово ги покани Србите на најголемиот протест до сега на 22 декември во 12 часот во Рудар.


„Поради последните закани од Албин Курти, кој повика на исчезнување на српскиот народ и убивање на Србите на барикадите, како и директната поддршка на Курти од германскиот амбасадор во Приштина, Јорн Роде, кој се осмели да постави Ултиматуми и рокови за отстранување на барикадите и застана на страната на Курти на теророт и насилството, го повикуваме српскиот народ кој живее на Косово и Метохија на најголемиот јавен протест досега“, се вели во соопштението на Кризниот штаб.

Како што се додава, протестот е закажан за четврток на 22 декември во 12 часот на Рудар кај Крсто.

„Нашиот народ, кој го сочинуваат наши лекари, професори, учители, рудари, роднини, соседи, нашите мајки, сестри, ќе се соберат за да испратат јасна заедничка порака дека не се согласуваме со прогон и убиства и дека северот на Косово и Метохија е ниту Германија, ниту Курти Поважно е од местото каде што живееме и каде сакаме да останеме и да преживееме“, велат од Кризниот штаб.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Советничките на Азески ќе ги олеснуваат преговорите…

Претседателот на Стопанската комора на Македонија Бранко…

Албанскиот претседател: Во никој случај не прифаќаме…

Претседателот на Албанија, Бајрам Бегај, вчера се…

(Видео) Можете да кажете сè, ама дека…

Можете да кажете се, ама дека во…

(Видео) За разлика од македонските навивачи што…

Црногорските навивачи во Подгорица аплаудираа на српската…

На сред терен запрело срцето на млад…

Српскиот интернационалец Драги Гудељ колабираше на сред…