Објавено на:

Повторно фрчат санкции ама не за Русија, туку за Северна Кореја

t

Јапонската влада одлучи да ги продолжи сопствените санкции против Северна Кореја за уште две години, објави NHK, повикувајќи се на владини извори.
Санкциите истекуваат на 14 април. Сепак, јапонската влада има намера да ги продолжи за уште две години поради невидената фреквенција на лансирање ракети од Северна Кореја, како и поради недостигот на напредок во ослободувањето на јапонските граѓани киднапирани во 1970-тите и 80-тите години од севернокорејските разузнавачки агенции.
Очекувано, санкциите официјално ќе бидат продолжени на владина седница на почетокот на април.

Северна Кореја ја лансираше интерконтиненталната балистичка ракета Хвасеонг-15 на 18 февруари. Ракетата беше лансирана по траекторија со шарки, односно под вертикален агол достигна висина од 5768 километри и прелета 989 ​​километри за 4015 секунди и падна во Јапонското Море. Северна Кореја лансирањето го нарече „ненадејна вежба“. Се верува дека ова е првпат Пјонгјанг, без подготовка или предупредување, да ѝ нареди на својата војска да лансира севернокорејски ICBM.


Потоа, на 16 март, Северна Кореја ја тестираше интерконтиненталната балистичка ракета Хвасеонг-17, исто така беше истрелана на траекторија со шарки, но ако лансирањето беше извршено по конвенционална траекторија, тогаш неговиот опсег на летот ќе надмине 15 илјади километри, така што можеше покриваат цела САД.
Северна Кореја лансираше шест балистички ракети оваа година. Во текот на изминатата година, таа изврши 37 такви лансирања.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Повторно фрчат санкции ама не за Русија,…

Јапонската влада одлучи да ги продолжи сопствените…

По Киев јапонскиот премиер пристигна и во…

Јапонскиот премиер Кишида пристигна во Буча со…

Северна Кореја “го поздрави” зближувањето меѓу Јапонија…

Јужнокорејскиот претседател Јун Сук Јол пристигна денеска…

Ја чека ли Украина корејско сценарио?!

Украинскиот конфликт потсетува на Корејската војна, пишува…

Силен земјотрес ја погоди Јапонија

Земјотрес со интензитет од 6,1 степени го…