Објавено на:

(Видео) Погодена украинска база на самата граница со Полска: САД се закани со одмазда ако е нападнато НАТО – пред само еден месец таму имаше американски трупи

t

Белата куќа го коментира неделниот напад врз базата на Украина во Јаворив, која се наоѓа на само 30 километри од границата на членката на НАТО, Полска како опасна ескалација насочена кон Западот, исто така, имајќи предвид дека само до минатиот месец Националната гарда на САД беше присутна таму наводно обучувајќи украински војници.

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан предупреди по веста за нападот во кој загинаа околу 35 луѓе дека НАТО е подготвен да одговори „со полна сила“ доколку Русија нападне територија на НАТО. „Доколку има воен напад на територијата на НАТО, тоа би предизвикало повикување на членот 5, а ние би одговориле со целосната сила на НАТО алијансата“, рече тој за CBS News. Русија истрела околу 30 проектили во базата која се наоѓа на само неколку минути со автомобил од границата со Полска:

„Се што ќе кажам е дека ако Русија нападне испали ракети на територијата на НАТО, НАТО алијансата би одговорила на тоа.

Поточно, тој се повикуваше на сценарио каде членка на Полска ќе претрпи удар, што исто така ја остава отворена опасната можност за избувнување на голема руско-западна војна врз основа на грешка и залутан проектил.

Во истите коментари Саливан го повтори предупредувањето од Белата куќа за хемиско оружје и „оружје за масовно уништување“ …

Тој, исто така, рече дека САД директно ја предупредиле Русија да не користи хемиско оружје, додавајќи дека доколку Владимир Путин навистина распореди оружје за масовно уништување, тоа ќе биде „шокантна дополнителна линија“ што тој ја преминал во меѓународното право.

Близината на местото на нападот до границата со Полска:

Пред само еден месец таму имаше американски војници.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Белорусија ќе дозволи транзит на украинското жито…

Белорусија во петокот им потврдила на Обединетите…

ДЕНЕСКА ПОЛНЕЛ 40 ГОДИНИ: Таткото на македонскиот…

Ужасни вести денеска доаѓаат од Бугарија, од…

Мистериозна смрт на младиот Енвер- неговиот живот…

Енвер Пајазетовиќ почина на 35-годишна возраст во…

Пожар во фабрика за воена опрема во…

Пожарот бил локализиран откако зафатил површина од…

Сонот на Меси продолжува, Аргентина по пенали…

Фудбалската репрезентација на Аргентина победи во четвртфиналето…