Објавено на:

Податоците на ОН покажуваат дека 6,03 милиони Украинци до денес ја напуштиле земјата

t

Руската инвазија која започна на 24 февруари, предизвика масовно раселување на луѓето, вклучително и осум милиони раселени во Украина, според извештајот на Меѓународната организација за миграција (ИОМ).

Податоците на ОН покажуваат дека 6,03 милиони Украинци до денес ја напуштиле земјата.

Повеќето влегле во ЕУ преку граничните премини во Полска, Словачка, Унгарија и Романија. Повеќето од нив влегле во Полска, повеќе од 3,3 милиони.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Домашниот есап на пазар не излегува ама…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски и претседателката…

Британија не ја исклучува можноста да испрати…

Британскиот министер за одбрана Бен Волас денеска…

Претрес во домот на украинскиот МВР кој…

Поранешниот министер за внатрешни работи на Украина,…

Киев да не се надева многу: Нема…

Брисел нема да вети дека ќе го…

Лукашенко: Ако на браќата Руси им треба…

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека неговата…