Објавено на:

Податоците на ОН покажуваат дека 6,03 милиони Украинци до денес ја напуштиле земјата

t

Руската инвазија која започна на 24 февруари, предизвика масовно раселување на луѓето, вклучително и осум милиони раселени во Украина, според извештајот на Меѓународната организација за миграција (ИОМ).

Податоците на ОН покажуваат дека 6,03 милиони Украинци до денес ја напуштиле земјата.

Повеќето влегле во ЕУ преку граничните премини во Полска, Словачка, Унгарија и Романија. Повеќето од нив влегле во Полска, повеќе од 3,3 милиони.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Повторно контра сите во ЕУ: Унгарија нема…

Унгарија не сака да испраќа муниција во…

Членките на ЕУ ќе ѝ испратат на…

Земјите од Европската Унија планираат да ѝ…

Украина очекува Кина со своето влијание врз…

Украина очекува Кина да го искористи своето…

Му текнало да се прошета: Од Кремљ…

Рускиот претседател Владимир Путин во последен момент…

Семејство од Мариупол го пречека Путин со…

Рускиот претседател Владимир Путин во текот на…