Објавено на:

Подгответе се за големо поскaпување: Експлодираа цените на црното злато, нафтата достигна 130 долари за барел

t

Цените на нафтата експлодираа на отворањето на берзата. Барел “брент” на лондонската берза чини 130 долари, а американска лесна нафта 125 долари. Ова се највисоките цени на „црното злато“ од 2008 година.

По поскапувањето од 21 отсто минатата недела, цената на европската нафта „брент“ утринава продолжи да расте поради ризикот САД и Европа да воведат санкции за извозот на руската нафта.


Цената на брент порасна за 18 отсто или 11,84 долари, на 129,8 долари за барел, додека американската сурова нафта WTI поскапе за 10,29 долари на 125 долари.

„Ако Западот го забрани најголемиот дел од рускиот извоз на енергенси, тоа би било голем шок за глобалните пазари“, изјави главниот економист на Bank of America, Итан Харис.

Тој оценува дека загубата од пет милиони барели од Русија може да доведе до удвојување на цената на нафтата на 200 долари за барел, но и до намалување на светскиот економски раст.

Харис истакнува дека, покрај нафтата, дивиот раст на цените ги погодил и сите пазари на суровини кои не се паметат од 1915 година. Во прилог на тоа наведува дека минатата недела никелот скокнал за 19 отсто, алуминиумот за 15 отсто, цинкот за 12, а бакарот за 8,0 отсто, додека пченицата на фјучерсите поскапела за 60 отсто, а пченката за 15 отсто.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Литванија од утре без гас

Министерството за енергетика на Литванија соопшти дека…

Руски професор тврди: Војната во Украина е…

Руски професор по политички науки тврди дека…

Следната недела разговор меѓу Вучиќ и Путин,…

Претседателите на Русија и Србија, Владимир Путин…

ПОЛНИ ВРЕЌИ СО ГРАНАТИ СРЕДЕ ШИПКОВИЦА: Експлозивните…

Вчера околу 11.00 часот во Полициското одделение…

Вучиќ: Мојата работа е да се грижам…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, истакна дека…