Пожар во затворот во Куманово: Горела соба на малолетник, полицаец хоспитализиран поради задушување

t

Опожарена била една соба во затворот Кшање, соопштија денеска од Регионалниот центар за управување со кризи Куманово, a потврдија надлежните од затворот.

Пожарот избувнал во пладневните часови, вчера.

-Веднаш е информирана противпожарната единица, полицијата, како и социјален работник, бидејќи лицето сместено во собата во притворското одделение е малолетно. При извлекување на притворените од собите еден полицаец од затворот е хоспитализиран поради задушување и му е пружена помош. Нема повредени осуденици. Пожарот е изгаснат, изјави за МИА, директорот на затвор Кшање, Ненад Цветковиќ.

Од РЦУК Куманово, информираат дека пожарот избувнал во 12:07 и бил изгаснат до 13:20 часот. Пожарот го гаселе петмина пожарникари со едно противпожарно возило.
Пожарот бил пријавен и во СВР Куманово на пладне од каде била испратена екипа. (МИА)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Груевски ги подбра властите: Неспособни сте, корумпирани…

Пишува Никола Груевски на Фејсбук: Разорениот земјотресот…

ТРАГЕДИЈА ВО КАНАДА: Автобус удри во градинка,…

Градски автобус денеска удри во градинка во…

Зеленски: Велика Британија им помага на „украинските…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска во Лондон…

СЗО испраќа стручни тимови и авиони со…

Светската здравствена организација испраќа стручни тимови и…

Имал потекло од Тетово: Блажевиќ двапати за…

Легендарниот хрватски тренер, Мирослав Блажевиќ, кој почина…