Објавено на:

Позади завесите: Што всушност „матат“ Американците и зошто Украина ќе биде претворена во жртвeно јагне?

t

Одлуката на Вашингтон да евакуира дел од персоналот на американската амбасада од Киев, како и семејствата на дипломатите, укажува дека Западот би можел да се подготви за воена провокација во Украина и дека тоа може да биде елемент на притисок врз Русија во моментот на преговорите за безбедносни гаранции.
Руските експерти потсетуваат дека НАТО и САД создаваат тензии во регионот, обезбедувајќи воена помош за Украина, со што сакаат да го подигнат влогот во безбедносните преговори со Русија.
Русија, напротив, предлага да се намали тензијата во односите меѓу Москва и Вашингтон и да се обезбеди безбедност не само на Русија, туку и на цела Европа и светот.
Руските политичари и експерти посочуваат дека најтешките проблеми со кои се соочува Украина ги создаваат САД и нивните сојузници, но дека лидерите треба да направат се за да се спречи војна.
„Ова е елемент на информативен напад врз Русија, информативен притисок, создавање хистерија на Запад, како и меѓу самите Украинци. Ова е добро позната тактика што западните земји активно ја користат. Тие се мајстори во овие информативни провокации. Треба да се има предвид дека сите изјави што ги слушаме во последните денови се поврзани со официјалниот писмен одговор што САД се подготвуваат да и го дадат на Русија за нејзините предлози за безбедносни гаранции. Следствено, тоа е елемент на притисок и создавање на одредена информативна позадина“, вели рускиот експерт Владимир Шаповалов.
Соединетите Американски Држави им наредија на членовите на семејството на американската амбасада во Украина да ја напуштат земјата, наведувајќи ја континуираната закана од Русија за воена акција, додека американскиот Стејт департмент, исто така, одобри доброволно заминување на претставници на американската влада, велејќи дека Американците треба веднаш да размислат за заминување. . Во исто време Вашингтон уверува дека амбасадата ќе продолжи да работи.
Исто така, на Американците во Украина им се советува да размислат за напуштање на Украина, бидејќи руската воена акција може да следи во секое време, а американската влада нема да биде во позиција да ги евакуира американските граѓани во такви непредвидени ситуации, така што американските граѓани кои моментално живеат во Украина треба да планира сè соодветно.

Киев смета дека ова е прерана реакција на Вашингтон, додека европскиот министер за надворешни работи Јосеп Борељ вели дека ЕУ ќе побара од Стејт департментот објаснување зошто Вашингтон организира евакуација на Американците од Украина и уверува дека Европа не планира акции на овој тип.некои посебни причини за тоа.
Според Борељ, нема потреба да се драматизира ситуацијата додека е во тек преговарачкиот процес.
Експертите објаснуваат дека евакуацијата на дипломатите се случува во вонредни случаи, доколку земјата домаќин создаде бариери во работата на дипломатите или ако има одредени закани. Додека некои експерти велат дека потегот на САД би можел да биде сигнал за други земји и амбасади да го следат истиот пат, други сметаат дека оваа ситуација зборува за раскол меѓу сојузниците.
„Партнерите во НАТО не можат да се договорат дали се плашат од Русија или не – имаат сериозни несогласувања. Тоа го гледаат и Американците, а ми се чини дека се особено загрижени. Американскиот државен секретар Блинкен не шетал низ Европа речиси секој ден. Покрај тоа, американскиот претседател Џо Бајден го покани германскиот канцелар Олаф Шолц во САД, но тој одби. Германците го затворија својот воздушен простор за британските воени авиони кои летаат за Украина. И има несогласувања меѓу партнерите, но прашањето е каде водат овие несогласувања? Тоа особено ги загрижува. А Германците, Французите и Италијанците не сакаат да бидат вовлечени во американските авантури“, вели рускиот експерт Владимир Оленченко.
Сепак, британската амбасада во Киев тргна по стапките на своите сојузници – Американците. Дел од персоналот на амбасадата и членовите на семејствата на вработените почнаа да се повлекуваат од Киев поради, како што беше наведено, растечката закана од Русија. Во соопштението на амбасадата на „Твитер“ се наведува дека британската амбасада во Киев останува отворена и ќе продолжи да ги извршува најважните задачи.

Русија овој месец ги започна преговорите со НАТО и САД за безбедносните гаранции, а меѓу клучните барања на Москва се непроширување на НАТО на исток, намалување на инфраструктурата на Алијансата и нејзино враќање на границите од 1997 година. Русија бара цврсти гаранции дека Украина и Грузија никогаш нема да станат членки на Северноатлантската алијанса, а исто така бара НАТО да ја прекине сета воена помош за Украина, да престане со испораката на оружје, да ги повлече инструкторите и војниците, а Киев да се придржува до договорите од Минск.
Москва негира дека има какви било планови за напад на Украина и истакнува дека изјавите за наводна руска агресија и закани се користат како изговор за распоредување што е можно повеќе воена опрема на НАТО во близина на руската граница.
Во исто време, постојат индиции дека Украина активно се подготвува да го реши конфликтот во Донбас со воени средства – Народна Република Доњецк забележува дека се подготвуваат за офанзива во зоната за заеднички операции на украинската армија, а специјалната служба на ДНР добиле информации и да бидат испратени во Донбас.
Шапалов вели дека можни се воени провокации на демаркационата линија.
„Можно е во блиска иднина оние 120.000 украински војници кои се концентрирани на линијата на разграничување со Доњецката и Луганската народна република да добијат наредба да започнат воени операции или таму да започнат некакви провокации“, предупредува политикологот.
Руската амбасада во Киев продолжува да работи нормално, иако Западот претходно ширеше гласини за евакуација на руски дипломати од Киев, што Москва ги демантираше.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се чека уште Турција да пресече: Унгарскиот…

Унгарскиот парламент на состанокот во понеделникот гласаше…

Захарова: Загрижениот Запад им праќа на украинските…

Малку е веројатно дека на Запад се…

Бугарија за половина година ѝ дала на…

Софија му предаде на Киев оружје во…

Обединетите нации загрижени за кршење на човековите…

Структурите за човекови права на ОН регистрираат…

Трамп од Тексас: Вратете ме во Белата…

Претседателските избори во САД во 2024 година…