Објавено на:

Полека но сигурно, Украина ја снемува: Херсон ќе одржи референдум за приклучување кон Русија

t

Ќе се одржи референдум на територијата на регионот Херсон за влегување на целиот регион во Руската Федерација, вели заменик началникот на воената и цивилната администрација на регионот, а пренесе РИА Новости.

Засега нема информации кога ќе биде одржан референдумот, ниту има официјални реакции од Русија и Украина по ова прашање.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Украина го признава Косово? Пратеник поднесе иницијатива…

Украина го призна Косово - пратеник поднесе…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…