Објавено на:

Полицаецот кој го уби Џорџ Флојд не доби смртна казна

t

Дерек Шовин, поранешен американски полицаец кој го уби Афроамериканецот Џорџ Флојд, избегна смртна казна откако судијата ја прифати спогодбата за признавање вина, јавува Си-Ен-Ен.

Шовин нема да биде осуден на смрт, туку ќе добие затворска казна од 20 или 25 години. Опсегот на казната за полицаецот од Минеаполис беше наведен во спогодбата за признавање вина поднесена пред неколку месеци.

Шовин беше осуден за убиството на Флојд во 2020 година. Тоа е случај кој предизвика големи протести во САД и укажа на полициската бруталност кон Афроамериканците.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Одбрана ќе набавува осум нови хеликоптери, најавува…

Министерството за одбрана ќе набавува нови повеќенаменски…

Борел: Партнерството меѓу Русија и Кина има…

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика…

Вучиќ: Целта во надворешната политика е да…

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска во…

Ахмети го назначи Рафис Алити за кординатор…

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во…

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…