Полиција го брани Петков од револтот на Македонците

t

Со големо полициско обезбедување бугарскиот премиер Кирил Петков и потпретседателката Јотова пристигнаа во Битола. Битолчани ги пречекаа со свирежи и негодување.Тие се дојдени да отворат културен центар „Ванчо Михајлов“ во центарот на Битола.


„Крвави ви се рацете“, „Гоце е Македонија“, „Кога ќе ги признаете Македонците“ стои на транспарентите“ кои ги носат битолчани на кои полицијата не им дозволува да се приближат до бугарската делегација.

Потпретседателката на Бугарија Илијана Јотова, при посетата на Битола рече дека Македонија треба час поскоро да биде дел од Европската Унија, но дека тоа ќе се случи само ако се решат правата на Бугарите во Македонија.

„За Македонија да биде членка на ЕУ тоа се правата на Бугарите во Македонија. Права кои треба да се исполнат, за Македонија да биде дел од ЕУ. Тоа е позицијата на Бугарија. Се радувам што сум тука и што сум дел од овој настан“, рече Јотова.

Премиерот Петков пак повика на „надминување на егото, и до некаков степен блиската и не толку блиска историја

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вучиќ: Мојата работа е да се грижам…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, истакна дека…

Орбан предупредува: Европа ќе има тешка зима,…

Премиерот на Унгарија Виктор Орбан денеска во…

(Фото) Партијата на Каракачанов протестира против кревање…

Во Кресна најавен е широк национален протест…

Руската армија уништи голема залиха на американско…

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека…

Oрбан: Санкциите кон Русија се еднакви на…

Целиот свет го чека многу тешка зима,…