Објавено на:

Половина милион Украинци се вратиле во родните огништа

t

Повеќе од 870.000 Украинци се вратиле дома од почетокот на војната, вклучувајќи жени и деца, соопшти денеска украинската гранична служба.

– Во моментов, од 25.000 до 30.000 Украинци се враќаат во својата земја секој ден. За разлика од претходните денови, кога главно беа мажи, сега има и жени, деца и постари лица, рече Андриј Демченко, портпарол на граничната служба на Украина.

Повикувајќи се на податоци од граничната служба, украинското Министерство за внатрешни работи на 3 април објави дека 537.000 Украинци се вратиле дома, пренесе Бета.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лошо искуство за Украинци во Македонија: Разбојник…

Вчеравечер на улицата „Ленинова“ непознат разбојник, вооружен…

ЧЕТВОРИЦА УКРАИНЦИ УАПСЕНИ ВО МАКЕДОНИЈА: Ова се…

Четворица Украинци се уапсени вчера откако биле…

Повеќе од милион и пол Украинци останаа…

Повеќе од еден и пол милион корисници…

Украинците во Македонија вечерва ќе протестираат пред…

Здружението на Украинците во Македонија „Лесја Украинка”…