Полската армија ќе влезе во источниот дел на Украина: Руското разузнавање со нови информации – тврди следува поделба на Украина

t

Варшава и Вашингтон планираат полска да воспостави контрола над „историските поседи“ во Украина тврди руското надворешно разузнавање.

Првиот чекор во „повторното обединување“ на Полска и Украина што треба да биде изговор за влегувањето на полските трупи во западните украински региони под изговор дека ќе ги заштитат од Русија, се вели во соопштението на Интел.


Акцијата на Полска во Западна Украина ќе се одвива без мандат на НАТО, но со учество на „земји волни“ според руското надворешно разузнавање.

Спорет руските разузнавачки извори, полска подготвува анексија на западна Украина под превезот на „историско обединување“. Опциите за влез на полски трупи во Западна Украина биле отворено дискутирани во Европа уште во март, кога САД јасно ставија до знаење дека нема отворено да учествуваат во таква операција, но нема да им пречи ако Полска со „група земји“ ја окупира Западна Украина.

Она што упатува на ваквото сценарио е фактот што Министерството за одбрана на Полска соопшти дека „поради воени вежби“, од 1 мај до крајот на месецот, ќе има интензивно движење на конвои со опрема во 8 провинции.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руската амбасадорка во Бугарија: Барам од Москва…

Амбасадорката на Русија во Бугарија, Елеонора Митрофанова…

(Во живо) Прес-конференција на Ковачевски: Што одлучи…

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски ќе…

Јакимовски: Мицкоски се концентрира како да излаже…

“Ако не умрам од тешка болест ќе…

Турција и Русија ги поврзуваат заеднички проекти,…

Турција и Русија ги поврзува соработка, Анкара…

Нашата врска е на пауза, ова не…

Првата дама на Украина, Олена Зеленска (44),…