Објавено на:

Полската Влада дели таблети со јод

t

Полските власти дистрибуираат таблети со јод до окружните одделенија на Државната противпожарна служба. Ова во четврток, 29 септември, во етерот на локалната телевизија го соопшти заменик министерот за внатрешни работи Блажа Побожи.

Според него, одлуката за распределба на таблетите со јод на противпожарните служби во одделението е донесена водејќи се од грижата за безбедноста на граѓаните и „рутинските стандардни процедури засновани на принципите на јавна заштита и управување со кризи“. Тој истакна дека ова е продолжение на одлуките донесени од раководството на Министерството за внатрешни работи во врска со ситуацијата околу нуклеарната централа Запорожје, пренесува РИА вести.

Побожи додаде дека одлуката „за најдобар начин да се дистрибуираат“ таблетите ќе ја имаат гувернерите со шефовите на локалните самоуправи. Ова ќе се прави во рамките на секој округ.

АЕЦ Запорожје, најголемата нуклеарна централа во Европа по број на единици и инсталирана моќност, од март е под под контрола на руската војска. Вооружените сили на Украина редовно го гранатираат градот Енергодар, каде што се наоѓа централата, и територијата на нуклеарната централа. Гранатирањето зачести во август.

Во септември, мисијата на Меѓународната агенција за атомска енергија ја посети централата Запорожје. Како резултат на посетата, агенцијата објави извештај во кој го потврдува фактот на гранатирање. Исто така, повика на создавање безбедносна зона околу нуклеарната централа за да се спречат итни случаи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ѓоковиќ повторно е светски рекет број еден!

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ повторно е светски…

Македонија и сè е можно: Платите на…

Еден функционер со својата плата според новата…

“Огнените” го напуштија Централното претседателство на ДУИ:…

Членовите на таканареченета „Огнена група“ најавија дека…

Разговарале Зеленски и Макрон: Се фокусирале на…

Володимир Зеленски имаше едночасовен разговор со неговиот…

Страшно: 21-годишна струмичанка им овозможила на две…

На 31.03.2023 полициски службеници од СВР Струмица…