Објавено на:

Полската Влада дели таблети со јод

t

Полските власти дистрибуираат таблети со јод до окружните одделенија на Државната противпожарна служба. Ова во четврток, 29 септември, во етерот на локалната телевизија го соопшти заменик министерот за внатрешни работи Блажа Побожи.

Според него, одлуката за распределба на таблетите со јод на противпожарните служби во одделението е донесена водејќи се од грижата за безбедноста на граѓаните и „рутинските стандардни процедури засновани на принципите на јавна заштита и управување со кризи“. Тој истакна дека ова е продолжение на одлуките донесени од раководството на Министерството за внатрешни работи во врска со ситуацијата околу нуклеарната централа Запорожје, пренесува РИА вести.

Побожи додаде дека одлуката „за најдобар начин да се дистрибуираат“ таблетите ќе ја имаат гувернерите со шефовите на локалните самоуправи. Ова ќе се прави во рамките на секој округ.

АЕЦ Запорожје, најголемата нуклеарна централа во Европа по број на единици и инсталирана моќност, од март е под под контрола на руската војска. Вооружените сили на Украина редовно го гранатираат градот Енергодар, каде што се наоѓа централата, и територијата на нуклеарната централа. Гранатирањето зачести во август.

Во септември, мисијата на Меѓународната агенција за атомска енергија ја посети централата Запорожје. Како резултат на посетата, агенцијата објави извештај во кој го потврдува фактот на гранатирање. Исто така, повика на создавање безбедносна зона околу нуклеарната централа за да се спречат итни случаи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

БРУКА НЕВИДЕНА: Функционер на ВМРО-ДПМНЕ ѝ се…

Партијата како организација нема помогнато за уставобранителите,…

,,ЌЕ ИМ ДАДЕМЕ ПАРИ АКО ОДАТ НА…

Повеќето од нив можеби немаат финансиски или…

Груевски беше преголем за овој народ: Направи…

Груевски придаваше вредност на секоја пора од…

(Видео) Бербок на Мицкоски му кажала дека…

За целата ситуација во опозицијата јас го…

Неовластено поставил 50 лежалки и 25 чадор…

СВР Охрид поднесе кривична пријава против С.Р.(65)…