Објавено на:

Полска бара американски нуклеарки во Источна Европа

t

Полскиот вицепремиер вели дека стационирањето американско нуклеарно оружје во источна Европа „би имало смисла“.

Јарослав Качински, полскиот вицепремиер, зборуваше за распоредување на американско нуклеарно оружје во источна Европа, наведувајќи ја воената офанзива на Русија против Украина како причина.

Во интервју за германскиот весник Die Welt објавено во неделата, Качински рече дека „во основа, има смисла да се прошири нуклеарното споделување на источното крило“, очигледно мислејќи на концептот на НАТО според кој „придобивките, одговорностите и ризиците од нуклеарното одвраќање се споделуваат низ Алијансата“. Сепак, полскиот функционер истакна дека таквата иницијатива треба да дојде од САД.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Гаши: Ако Курти ги формира ЗСО, ќе…

Поранешниот советник на косовскиот премиер Албин Курти,…

Ова е најмладиот сериски убиец на Балканот,…

Криминологијата вели дека сериските убијци не се…

Димитриевски: Не ми пречи Бугарите да бидат…

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски во…

Недостиг на судска и медиумска независност и…

Недостатоци во независноста и интегритетот на судството,…

Ванковска: Се родивме во антиколонијална држава, денес…

Професорката на Филозофскиот факултет при УКИМ, Билјана…