Објавено на:

Полска бара ЕУ да ги казни државите членки кои ќе го плаќаат рускиот гас во рубљи

t

Европската унија треба да ги казни земјите кои користат рубљи за плаќање на рускиот гас, изјави полскиот министер за клима, по одлуката на Москва да го прекине снабдувањето за Полска и Бугарија поради нивното одбивање да го сторат тоа, пишува Ројтерс.

Се чини дека земјите-членки на ЕУ се поделени околу тоа како можат да продолжат да плаќаат за гас без да ги прекршат европските санкции наметнати поради руската инвазија на Украина на 24 февруари. Многу нации во Европа остануваат во голема мера зависни од рускиот увоз на енергија.

Полска, еден од најцврстите поддржувачи на ЕУ за казнените санкции против Москва, вели дека блокот треба целосно да го забрани купувањето на руски гас.

„Денес она што недостасува се целосните санкции за гасот, што ќе го реши проблемот со Гаспром, проблемот со следните санкции 100%. Ги очекуваме овие санкции“, изјави Ана Москва за приватната телевизија Полсат њуз доцна во средата.

Главните земји-членки на ЕУ кои се спротивставуваат на построги санкции кон рускиот гас се Австрија, Германија и Унгарија, додаде таа.

„Сметаме дека ќе има последици за овие земји (кои плаќаат во рубљи) и дека како резултат на тоа ќе престанат да плаќаат во рубљи“.

Таа не прецизираше какви последици сака да види Полска.

Новиот руски систем за плаќање гас, кој вклучува отворање сметки во Гаспромбанк каде плаќањата во евра или долари ќе се претвораат во рубљи, нуди простор за некои земји кои ќе продолжуваат да купуваат руски гас.

Германското претпријатие за електростопанство „Унипер“ (UN01.DE) изјави за весникот „Рајнише пост“ во четвртокот дека ќе ги префрли плаќањата за рускиот гас на руска банка, а не повеќе на банка со седиште во Европа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Болна работа: 13 години го чувал мртвиот…

Полјак го мумифицирал трупот на мајка си…

САД свечено ја отвори постојаната воена база…

Американските копнени сили денеска ја добија својата…

Српски аналитичар: Полска се подготвува за војна,…

Во интервју за МОНДО, српскиот воено-политички аналитичар…

Белорусите тврдат: Полски разузнавачи се вклучени во…

Комитетот за државна безбедност (КГБ) на Белорусија…

Полска е подготвена да ги обучува украинските…

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки за време на заедничката прес-конференција…