Објавено на:

„Полска е горда што се наоѓа на листата на непријателски земји на Путин“

t

Полска е подготвена да биде целосно независна од руската нафта и е подготвена да ги поддржи другите земји да го намалат снабдувањето со фосилни горива од Русија, изјави денеска полската министерка за животна средина и клима, Ана Москва.

„Полска е горда што се наоѓа на листата на непријателски земји на Путин“, изјави таа за новинарите пред состанокот на министрите на ЕУ во Брисел, на кој ќе се разговара за енергетиката, пренесе Ројтерс.

Варшава сака ЕУ да одреди јасен рок до кој земјите-членки ќе треба да престанат со увоз на руска нафта, а ембаргото би можело да стапи на сила пред крајот на годината.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шпански весник: Меси се враќа во Барселона?!

Шпанскиот спортски дневен весник „Diario sport“ пишува…

Вардар поразен од Целје: Струшкиот турнир има…

Струшкиот ракометен турнир кој летово се одржува…

Стејт департментот тајно го предупредил Конгресот за…

Стејт департментот тајно го предупреди американскиот Конгрес…

Утре е Преображение Господово: Ова се народните…

Православна црква и нејзините верници утре го…

Кина забрзано купува злато: Увозот најголем во…

Кина забрзано купува злато. Кина купила повеќе…