Објавено на:

Полска купува 250 тенкови Абрамс од САД

t

Полска потпиша договор со САД за купување на 250 тенкови Абрамс во обид да ја зајакне својата армија и да одврати евентуална руска агресија на нејзината источна граница.

Продажбата на тенкови Абрамс на Полска, каде што ќе биде распоредена и американската противракетна одбрана, е уште еден знак за длабоките одбранбени односи со САД.

Полскиот министер за одбрана Мариуш Блашчак изјави дека договорот е вреден приближно 4,75 милијарди долари и дека првите тенкови ќе бидат испорачани оваа година.

Во Полска ќе бидат распоредени речиси 5.000 дополнителни американски војници и дополнителни борбени авиони, како дел од одговорот на САД на кризата во Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ДСЗИ не констатирал грешки во третирањето на…

Државниот санитарен и здравствен инспекторат изврши вонреден…

ИНИЦИЈАТИВАТА НА ЛЕВИЦА ЛО НЕГОТИНО ЗА ХУМАНИТАРНИ…

ИНИЦИЈАТИВАТА НА ЛЕВИЦА ЛО НЕГОТИНО ЗА ХУМАНИТАРНИ…

Се преврте патничко моторно возило

Нова непосакувана ситуација на македонските патишта... Предмалку…

ХРВАТСКА СОНУВА ЗА АПСЕЊЕ НА ПУТИН! Пленковиќ…

Доколку рускиот претседател Владимир Путин, по кого…

„Никогаш не заборавајте“: Србите во Виена одбележаа…

Србите во Виена вечерва одржаа митинг по…