Објавено на:

Полска на нозе: Вагнер забележани на границата со Белорусија!

t

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки денеска изрази загриженост поради движење на руските платенички сили на Вагнер во Белорусија кон полската граница.

– Имаме информации дека повеќе од 100 платеници Вагнер напредувале кон јазот Сувалки, недалеку од Гродно во Белорусија, рече Моравјецки, пренесе ДПА.

Ова ја прави ситуацијата на границата „уште позаканувачка“, предупреди Моравјецки за време на посетата на фабрика за оружје во Гливице во јужна Полска.

Гродно се наоѓа на запад од Белорусија, на околу 15 километри од нејзината граница со членките на НАТО Полска и Литванија. Јазот Сувалки е тесен копнен коридор на нивната територија помеѓу Белорусија и руската балтичка ексклава Калининград.

Во итен случај, Русија би можела да ги отсече балтичките земји од остатокот од територијата на НАТО со заземање на областа.

Моравјецки, исто така, истакна дека оваа година досега биле регистрирани 16.000 обиди за премини на границата од мигранти од Белорусија. Белорускиот претседател Александар Лукашенко и рускиот претседател Владимир Путин сакаа „да ги потиснат во Полска“, рече тој

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нови детали за корупцискиот скандал во Европскиот…

Мароканскиот амбасадор во Полска е обвинет за…

Украинскиот градоначалник ја повика Полска да ја…

Помошта на Варшава за Киев во услови…

Бела куќа: Вагнер сaка да обезбеди противвоздушна…

Белата куќа денеска соопшти дека руската платеничка…

Полска се противи на армијата на ЕУ

Полска сака Вашингтон да управува со безбедноста…

Киев: Демонстрантите во ЕУ ја блокираа помошта…

Полските превозници ја запираат испораката на гориво…