Објавено на:

Полска пред колапс, државата бара средства од ЕУ

t

Амбасадорот на Украина во Полска, Андриј Дешчициа денеска им се заблагодари на Полјаците за пречекот на милиони украински бегалци и изјави дека се надева оти Европската унија наскоро ќе ја исплати блокираната финансиска помош за Полска.

Амбасадорот рече дека, иако немало големи тензии во текот на трите месеци откако Украинците почнале да се преселуваат во Полска, тој е загрижен дека би можеле да се појават во иднина поради долготрајното потпирање на помошта од Полска.

Владата им обезбеди на Украинците бесплатна медицинска нега, образование и други социјални услуги, додека повеќе од 80 отсто од нив се сместени во приватни полски домови.

– Загрижен сум бидејќи не знам до каде се границите на полското гостопримство. Тоа е топло и здраво добредојде. Но, колку долго може да трае? Тоа е разбирливо за мене и за моите сонародници. Има некои граници, рече тој.

Полска е главната порта за хуманитарна помош и оружје од Запад до Украина и работи на тоа да и помогне на Украина да извезува жито и друга храна на светските пазари по копно и преку балтичките пристаништа.

Решението би било ЕУ да ослободи милијарди евра финансиска помош за закрепнување од пандемијата на коронавирусот, што ќе спречи голем бран Украинци незадоволни во Полска да се преселат на други места во ЕУ.

Додека повеќето земји од ЕУ добија помош за закрепнување од економските ефекти на пандемијата, 36 милијарди евра наменети за Полска се блокирани во спорот за недемократските промени во судовите.

Дешчициа рече дека сака Полска и ЕУ да најдат компромис и да го решат спорот.

– Полска докажа колку ефикасно може да управува со овој бран мигранти, колку ефикасно може да ги користи сопствените буџетски пари и колку ефикасно може да обезбеди помош за мигрантите, рече тој.

Амбасадорот проценува дека има меѓу 3 и 4 милиони Украинци во Полска, од кои околу 1,5 милиони веќе работеле, студирале и живееле во Полска пред да започне инвазијата и сега сочинуваат околу 10 отсто од вкупното население.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Полска: Ќе создадеме помала коалиција на земји…

Доколку Германија не се согласи да испрати…

Зеленски ја пофали Полска за донациите на…

Зеленски се надева дека понудата на Полска…

“Се спукаа” Германија и Полска: Берлин сака…

Одбивањето на Германија да разговара со Варшава…

Моравјецки: Италија и Полска заедно ќе ја…

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки вели дека на…

Полска бара воени репарации од Германија за…

Полските власти најдоа начин да обезбедат дополнителни…