Објавено на:

Полска пресилна за македонските одбојкарки

t

Македонската репрезентација доживеа убедлив пораз со 3:0 вечерва од Полскa во 5. коло на Европското првенство за одбојкарки до 19 години.

На средбата одиграна вечерва во СЦ „Борис Трајковски“, полските репрезентативки доминираа во сите елементи. Првите два сета завршија со резултат 25:8, а во третиот Македонките освоија 18 поени.

Македонските девојки ЕП го завршија на последното, 6. место во Групата-1 со пет порази во исто толку натпревари и без ниту еден освоен сет.

Полска како второпласирана избори учество во полуфиналната фаза.

Покрај полската, од оваа група пласман во полуфиналето избори и првопласираната Италија која освои максимални 15 поени.

Во полуфиналето ќе играат Италија – Холандија и Србија – Полска.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Член на комисијата потврди: Бугарските историчари инсистираат…

Не работиме на утврдување на статусот на…

(Во живо) Отварање на бугарскиот културно-информативен центар…

Следете го во живо отварањето на новиот…

Добро утро со Инфомакс: Денешните историски докажувања…

Ѓорче Петров е македонски професор, публицист, историчар,…

Руските пренкери го насамарија и Дуда: Не…

Полска не сака војна со Русија поради…

Зајкова: Државава нема друга алтернатива освен ЕУ

Немаме веќе ниту време, ниту генерации за…