Објавено на:

Полска сака да го демилитаризира Калининград?

t

Поранешниот заменик-шеф на полското Министерство за одбрана Шереметјев сака да ја демилитаризира Калининградската област.

Поранешниот заменик-министер за одбрана на Полска, Ромуалд Шереметиев, во интервју за весникот DoRzeczy.pl изјави дека е неопходно да се „демилитаризира“ регионот на Калининград.

Според поранешниот функционер, по влегувањето на Шведска и Финска во Северноатлантската алијанса, организацијата сериозно ќе ја зајакне својата позиција на источното крило, но Калининград може да стане значајна пречка за доминацијата на воениот блок во овој регион.


Западните медиуми регионот Калининград го нарекуваат „кошмар на НАТО“, а претставниците на алијансата постојано најавуваат планови за негово „заземање“ во случај на конфликт со Русија.

Како што постојано нагласуваат воени експерти, какви било изјави за можноста за инвазија на регионот се фантазии на западните аналитичари. Според Константин Сивков, доктор на воени науки, конфликтот на Балтикот и теоретското губење на дел од територијата од страна на Русија ќе доведат до нуклеарна војна, така што дискусиите за односот на силите немаат особено значење.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нуклеарен армагедон? НАТО да одговори разорувачки ако…

На евентуална руска употреба на нуклеарно оружје…

За што се подготвуваат? Полска им нуди…

Полската војска ќе им понуди основен еднодневен…

Полска набавува јужнокорејски борбении авиони за три…

Полската влада денеска потпиша договор со Јужна…

Се обединија власта и опозицијата: Полска изгласа…

Долниот дом на полскиот парламент ја изгласа…

За 110% зголемен бројот на странски туристи…

– Во државава во јули годинава се…