Објавено на:

Полска се закани: Ќе го тужиме Гаспром за прекршување на договорот

t

Полскиот претседател Анджеј Дуда изјави дека ќе бидат преземени „соодветни правни чекори“ против рускиот енергетски провајдер Гаспром, откако тој го прекина извозот на гас за Полска и Бугарија, пренесува Би-Би-Си.

Москва бараше сите плаќања за енергијата да се вршат во рубљи – што Полска и Бугарија го одбија.

Дуда рече дека ќе се бара „соодветна компензација“ од Гаспром за „прекршување на договорот“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Американската држава Тексас го тужи Фајзер поради…

Фармацевтскиот гигант ја измами јавноста за ефикасноста…

Нови детали за корупцискиот скандал во Европскиот…

Мароканскиот амбасадор во Полска е обвинет за…

„Гаспром“ постави нов рекорд во испораката на…

На 25 ноември рускиот гасен гигант „Гаспром“…

Украинскиот градоначалник ја повика Полска да ја…

Помошта на Варшава за Киев во услови…

Полска се противи на армијата на ЕУ

Полска сака Вашингтон да управува со безбедноста…