Објавено на:

Полскиот министер за внатрешни: Ги разбираме емоциите на напаѓачите на рускиот амбасадор – Ние не му препорачавме да положува цвеќе

t

Полска: Ги разбираме емоциите на напаѓачите на рускиот амбасадор

Полскиот министер за внатрешни работи и администрација Мариуш Камински и вицепремиерот, полскиот министер за контрола на државен имот Јацек Сасин се обидоа да го оправдаат денешниот напад врз рускиот амбасадор Сергеј Андреев во Варшава.

„Собирањето противници на руската агресија врз Украина, каде што секојдневно се случува геноцид, беше легално. Разбирливи се емоциите на Украинките кои учествуваат на настанот и чии сопрузи храбро се борат за заштита на татковината“, напиша Камински на својот Твитер профил.

Како што вели, „полските власти не му препорачале на рускиот амбасадор да положи цвеќе на 9 мај во Варшава“.

Полицијата му овозможи на амбасадорот безбедно да го напушти местото на настанот, додаде Камински.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руските пренкери го насамарија и Дуда: Не…

Полска не сака војна со Русија поради…

Тешко него: Полска му забрани влез на…

Русија ја осуди и ја оцени како провокативна одлуката…

Претседателот на Полска призна: ПВО не успеа…

Полската противвоздушна одбрана не успеа да собори…

Мелони: Русија е виновна за украинската ракета…

Италијанската премиерка Џорџа Мелони смета дека одговорноста…

Спијте мирно, ќе нема светска војна: Моравјецки…

Полска се откажа од плановите за спроведување…