Објавено на:

Полскиот премиер: Подготвени сме да отвориме постојани бази на НАТО на нашата територија

t

Полска е подготвена да формира постојани бази на НАТО каде што ќе биде распоредена лесна пешадија, изјави премиерот на Полска Матеуш Моравецки на конференцијата „Стратешки лак“ во Варшава.

„Треба да се формираат постојани бази на сојузниците во земјите од источното крило на НАТО. „Полска е подготвена да изгради такви бази кои би биле обезбедени за трајно распоредување на лесни пешадиски единици“, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ништо од членството на Финска и Шведска…

Во сегашните услови турскиот парламент не може…

Жена ќе го наследи Столтенберг на позицијата…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг со…

Османи во Брисел на средби во НАТО…

 Министерот за надворешни работи на Македонија и…

САД контра Турција: Шведска и Финска се…

Портпаролот на американскиот Стејт департмент, Нед Прајс, изјави…